Burkina Faso Vizesi

Burkina Faso Vizesi

Burkina Faso Vize İstiyor mu? Burkina Faso Vize Var Mı?

Burkina Faso’ya seyahat etmek isteyen Diplomatik (Siyah) pasaporta sahip Türk Vatandaşları 90 gün süre ile vizeden muaf iken; Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) Umumi (Bordo) pasaporta sahip Türk Vatandaşlarının vize alması gerekmektedir.

Burkina Faso Vize Türleri

Burkina Faso Vize çeşitleri aşağıdaki gibidir:

 • Ticari, 3 Aylık, Tek Girişli, Vize
 • Turistik, 3 Aylık, Tek Girişli, Vize
 • Ticari, 3 Aylık, Çok Girişli Vize
 • Ticari, 6 Aylık, Çok Girişli Vize
 • Ticari, 12 Aylık, Çok Girişli Vize

Burkina Faso Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Burkina Faso Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Burkina Faso vizesi başvuruları sadece Burkina Faso Ankara Büyükelçiliğinden gerçekleştirilebilmektedir.

Burkina Faso’ya seyahat edebilmek için vize almak isteyen Türk Vatandaşlarının Burkina Faso Ankara Büyükelçiliğine müracaat etmeleri gerekmektedir.

Burkina Faso Vizesi İçin İstenen Evraklar

Burkina Faso Vizesi İçin İstenen Evraklar

Turistik Vize Almak için İstenilen Belgeler

 • Pasaport ve Fotokopisi
 • 2 Adet Fotoğraf. Vizesi Fotoğraf ölçüsü 35×45 mm
 • Sarı Humma Aşı Kartı veya Fotokopisi
 • Dilekçe
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Banka Hesap özeti
 • Otel ve Uçak rezarvasyonu

Ticari Vize Almak İçin İstenilen Belgeler

 • Pasaport ve Fotokopisi
 • 2 Adet Fotoğraf. Vizesi Fotoğraf ölçüsü 35×45 mm
 • Sarı Humma Aşı Kartı veya Fotokopisi
 • Şirket Evrakları (Vergi levhası, İmza Sirküsü, Ticari Gazete)
 • Dilekçe
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Davetiye,
 • Otel ve Uçak rezarvasyonu

Burkina Faso Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Burkina Faso Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Burkina Faso Vizesi yaklaşık olarak 3-4 iş günü içerisinde gerçekleşmektedir. Herhangi bir aksilik olmaması adına konsolosluğa vize başvurunuzu seyahat tarihinizden minimum 2 hafta içerisinde yapmanızda fayda bulunmaktadır.

Burkina Faso Vize Ücret Tarifesi

Burkina Faso Vize Ücretleri

Vize SüresiVize TipiGiriş SayısıToplam Ücret
3 AylıkTuristik1 Girişli140 EUR
3 AylıkEkspres Turistik1 Girişli170 EUR
3 AylıkTuristikÇok Girişli160 EUR
3 AylıkEkspres TuristikÇok Girişli190 EUR
3 AylıkTicari1 Girişli140 EUR
3 AylıkEkspres Ticari1 Girişli170 EUR
3 AylıkTicariÇok Girişli160 EUR
3 AylıkEkspres TicariÇok Girişli190 EUR
6 AylıkTuristikÇok Girişli180 EUR
6 AylıkEkspres TuristikÇok Girişli200 EUR
6 AylıkTicariÇok Girişli180 EUR
6 AylıkEkspres TicariÇok Girişli200 EUR
6 AylıkÖzel ZiyaretÇok Girişli180 EUR
6 AylıkEkspres Özel ZiyaretÇok Girişli200 EUR
1 YıllıkTuristikÇok Girişli240 EUR
1 YıllıkEkspres TuristikÇok Girişli260 EUR
1 YıllıkTicariÇok Girişli240 EUR
1 YıllıkEkspres TicariÇok Girişli260 EUR

Ekonomi

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Burkina Faso dünyanın en fakir ve az gelişmiş ülkelerinden biri konumundadır. Ülke HIPC (Heavily Indebted Poor Countries) (Türkçe: Gelişmekte olan yüksek borçlu ülkeler) ülkelerden biri olarak kabul edilmektedir. 2005 yılında Dünya Bankası ve IMF HIPC borçların yeniden yapılandırılması kapsamında ülkenin dış borçlarının silinmesi kararlaştırılmıştır. Burkina Faso İnsani Gelişim Endeksi 2013 raporuna göre 187 ülke içerisinde 181. sırada yer almıştır.

Ülkede Satın alma gücü paritesine göre Gayrisafi yurt içi hasıla 2013 tahmini verilerine göre 26,51 milyar Dolar seviyesinde olup, bu değere göre kişi başı düşen gelir 1.500 Dolar seviyesindedir.[39]

Tarım[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülke nüfusunun yaklaşık olarak %90’ı şahsi tüketim ve kullanım için tarımsal ürünler ekmektedir. Bu ekilen ürünlerin çoğunluğunu darımısırsorgum ve pirinç oluşturmaktadır. Ülkenin güney kesimlerinde bu ürünlere ek olarak ayrıca manyokyam ve şeker kamışı ekimi de gerçekleştirilmektedir. Burkina Faso’nun ihracatını gerçekleştirdiği ürünlerin başında ise fıstık ve pamuk gelmektedir.

Ülke genelinde yaşanan elverişsiz iklim şartları tarımsal ürünlerin ekiminde ve mahsulün toplanmasında zorluklar yaşatabilmektedir. Belirli dönemlerde yaşanabilen uzun kuraklık dönemleri özellikle kuzey bölümlerinde kıtlık sorunlarını beraberinde getirmektedir.

Her ne kadar Burkina Faso pamuğunun kalitesi yüksek düzeyde de olsa gelişmiş sanayi ülkelerinden gelen yüksek sübvansiyonlar nedeniyle dünya pazarlarına ihracatında sorunlar yaşanabilmektedir.[40] Bu nedenlerden dolayı ülkenin pamuk ticareti ABD ve AB tarafından sağlanan sübvansiyonlarla ilerlemektedir. Dönemin devlet başkanı Blaise Compaoré Afrika pamuğunun dünya pazarlarına ulaştırılamama durumdan rahatsız olan diğer Afrika ülkeleri ile birlikte toplantılar gerçekleştirmiş, sübvansiyonların kaldırılması yönünde girişimlerde bulunmuştur. Burkina Faso ekonomisi gerçekleştirilen ihracatın %50’sini pamuğun oluşturması nedeniyle dünya piyasasında gerçekleşen dalgalanmalardan olumsuz yönde etkilenebilmektedir.

2005 yılında başlatılan yeni bir proje ile buğday ekimine geçilmiştir. Bu proje ile dış ülkelere olan bağımlılığın azaltılması ve uzun vadede de buğday ihracatının başlatılması amaçlanmıştır.[41]

Maden[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülke toprakları içerisinde bulunan çok az yeraltı madeni gün yüzüne çıkarılabilmektedir. Bu madenlerin başında altın ve mangan gelmektedir. Yeraltı zenginliklerinin genelde ulaşım ağı açısından yetersiz konumda olan kuzey bölgelerde olması madenlere ulaşmada ve çıkarılan ürünlerin sevkiyatında büyük bir problem olarak gösterilmektedir. Burkina Faso yetkilileri uzun yıllardır bu bölgeye demiryolu hattının uzatılması yönünde çalışmalar gerçekleştirse de bu hedef henüz gerçekleştirilememiştir.

Sanayi[değiştir | kaynağı değiştir]

Burkina Faso sanayisi özellikle var olan demiryolu hattının 1933 yılında Abidjan’a kadar uzatılması ve bu sayede denize bağlantısı olmayan bir ülke olarak liman kentine ulaşması neticesinde gelişim göstermiştir. Bobo-Dioulasso’da açılan bira fabrikası, petrol değirmenleri ve motorlu bisiklet üretimi yapan fabrika bu alanda ilk olma özelliğini taşımış, şehrin ticari anlamda kalkınmasında önemli pay sahibi olmuştur. Başkent Ouagadougou’nun ticari olarak kalkınabilmesi için gerekli olan demiryolu hattı bağlantısı 30 yıl sonra gerçekleştirilmiş, bu güzergahın da devreye girmesiyle de başkent ekonomik olarak kalkınmasını gerçekleştirmiştir. Bağımsızlığının elde edilmesi ile birlikte oluşturulan pamuk fabrikaları kısa süre içerisinde tekrar kapatılmak durumunda kalınmıştır.

Spor[değiştir | kaynağı değiştir]

Futbol[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülke genelinde en çok sevilen spor türü futbol olup, Fédération Burkinabè de Football (FBF) ‘de ulusal federasyon konumundadır. 1960 yılında bağımsızlığın kazanılması sonucu oluşan federasyon, 1964 yılında da FIFA üyesi olmuştur. Burkina Faso millî futbol takımı tarihinin en önemli başarılarını 2013 Afrika Uluslar Kupası‘nda elde edilen ikincilik ile kendi ülkelerinde gerçekleştirilen 1998 Afrika Uluslar Kupası‘nda elde edilen dördüncülük olmuştur. Burkina Faso futbol liginde çoğu başkent Ouagadougou’dan olmak üzere 14 farklı takım şampiyonluk için mücadele etmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Gelenek[değiştir | kaynağı değiştir]

Burkina Faso geleneksel ev yapısı

Burkina Faso sınırları içerisinde yaşayan 60 farklı etnik grup kültürel gelenekler açısından zenginlik oluşturmaktadır. Gruplar içerisinde birçok sebepten dolayı kutlamalar ve seremoniler gerçekleştirilmekte olup, Sudan savanalarında yaşanan topluluklar gibi müzik, dans ve maske kullanımı gibi pek çok görsel şölen bu kutlama ve seremonilerde sergilenmektedir. Bu bölgelerde kabilelerin sözlü tarihini ve geleneklerini kuşaktan kuşağa anlatan kişiler olarak bilinen griotlar önemli rol oynamaktadır. Bu kişiler söz konusu kutlama ve eğlencelerde de şarkıcı, dansçı olarak da yer alabilmektedirler.

Burkina Fasolu kadın yazar Monique Ilboudo

Ülke genelinde el sanatları da önemli bir yere sahip olmakta olup, çömlekçiliksepet yapımı, tunç ahşap işlemeciliği sık olarak gerçekleştirilen el sanatları konumundadır.

Müzik[değiştir | kaynağı değiştir]

Burkina Faso’da yaşayan yerlilerin günlük hayatında davul ve balafon adını verdikleri bir çeşit ksilofon önemli bir yere sahiptir. Yerel halk arasında gerçekleştirilen kutlama ve eğlencelerde geleneksel müzikler bu müzik aletleri ile gerçekleştirilmektedir.

Edebiyat[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülke genelinde yerel halk arasında var olan sözlü aktarımlar ve buna bağlı olarak toplum arasında okuma yazma oranının yeterli seviyede olmaması nedeniyle Burkina Faso’da günümüzde edebiyat pek önemli bir yere sahip bir konumda değildir. Özellikle batı Afrika ülkelerinin edebi açısında gelişim gösterdiği dönemlerde ülkenin entelektüelleri II.Dünya Savaşı sonrası Yukarı Volta’nın yeniden oluşturulması için çalışmış ve bu nedenle ülke edebiyatına katkı sunamamışlardır. Her ne kadar Antoine Dim Delobsom 1934 yılında Mossi efsaneleri ve mitleri hakkında bir eser yayımlanmış olsa da, Nazi Boni tarafından 1962 yılında yayımlanan Crépuscule des temps anciens adlı eseri Burkina Faso edebiyatının başlangıcı olarak kabul görmektedir.[42] Günümüzde kadın yazarlar Burkina Faso’da önemli rol oynarken, Monique IlboudoBernadette Sanou ve Sophie Kam kadın yazarlardan bazılarıdır.

Kaynakça

Burkina Faso

Burkina Faso
Burkina Faso

Burkina Faso
Slogan
Unité, Progrès, Justice
(Türkçe: Birlik, İlerleme, Adalet)
Burkina Faso haritadaki konumu
Burkina Faso konumu
Başkent

ve
Ouagadougou
Resmî dillerFransızca
HükûmetÜniter yarı başkanlık cumhuriyeti
• Devlet Başkanı
Roch Marc Christian Kaboré
• Başbakan
Christophe Joseph Marie Dabiré
Tarihçe
• Bağımsızlık
5 Ağustos 1960
Yüzölçümü
• Toplam
274.200 km2 (105.900 sq mi) (75)
• Su (%)
0.1
Nüfus
• 2006 sayımı
14.017.262[1]
GSYİH (SAGP)2005 tahminî
• Toplam
16.845 milyon $ (117)
• Kişi başına
1.284 $ (163)
Gini (2007)39.5
orta
İGE (2013)0.388
düşük · 181.
Para birimiBatı Afrika CFA frangı (XOF)
Telefon kodu226
İnternet alan adı.bf