Arama:

Kamerun Vizesi

Kamerun Vizesi

Kamerun Vizesi Nasıl Alınır?

Kamerun Vize İstiyor Mu?

Kamerun’a seyahat etmek isteyen Umumi (Bordo), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Diplomatik (Siyah) pasaportlardan birine sahip Türk vatandaşlarının vize alma zorunluluğu bulunmaktadır. Ancak Resmi heyet mensubu olan Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Diplomatik (Siyah)pasaportu olan Türk vatandaşlarının 180 gün içerisinde 90 günü geçmemek şartıyla Kamerun’a vizesiz gitme hakkına sahiptirler.

Kamerun Vizesi Türleri

Kamerun Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvurular Kamerun Konsolosluğuna iletilir. Randevu zamanı geldiğinde Kamerun Konsolosluğuna giderek işlemler tamamlanır.

Kamerun Vizesi İçin İstenilen Evraklar

 • Pasaport
 • Eski pasaportunuz varsa onların fotokopileri ve asılları
 • Fotoğraf: 2 adet biometrik fotoğraf. Biometrik fotoğraf 35×45 mm ölçülerde, arka fonu beyaz ve yüz şeklinizin tam görünür olması gerekmektedir.
 • Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Sağlık Sigortası:
 • Uluslararası Aşı Sertifikası:
 • Otel ve Uçak Rezervasyonları
 • Banka hesap bilgileri ve hareketleri ( Son 3 aylık hesap dökümünün kaşeli ve ıslak imzalı olması gerekmektedir.)

**Vize başvurusu için hazırlanması gereken evraklarla ilgili net bilgi için ilgili ülkenin Konsolosluk/Büyükelçiliklerine ya da vize danışmanlık merkezlerine başvurulmalıdır.

Kamerun Vizesi Kaç Günde Çıkar?

ortalama 7-10 iş gününde çıkmaktadır. seyahat planınızdan yaklaşık 20-30 gün önce bu işlemlere başlamak gerekmektedir.

Kamerun Vizesi Ücreti

Kamerun Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen vatandaşların ödemesi gereken vize ücreti seyahat niteliği ve süresi açısından farklılık göstermektedir. Vize başvurusu için ödenen vize ücreti herhangi bir aksi durumda geri iade edilmemektedir.

Kamerun’un Vize İstediği/İstemediği Ülkeler

Kamerun’un 90 gün süreyle vize muafiyeti uyguladığı ülkeler;

 •  Orta Afrika Cumhuriyeti
 •  Çad
 •  Kongo Cumhuriyeti
 •  Mali
 • Nijerya

**Kamerun Cumhuriyeti Batı Afrika’daki Ebola virüsü hastalığı salgını nedeniyle Liberya, Gine, Sierra Leone ve Nijerya vatandaşlarının ülkeye girişini reddetmektedir.

Kamerun

Kamerun ya da resmî adı ile Kamerun CumhuriyetiAfrika kıtasının ortabatı bölümünde yer alan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını (kuzeyden saat yönünde ilerlendiğinde) NijeryaÇadOrta Afrika CumhuriyetiKongo CumhuriyetiGabonEkvator Ginesi ve 402 km’lik sahil şeridi ile Atlas Okyanusu oluşturmaktadır. Ülkenin başkenti Yaoundé‘dir.

Ülke İsmi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölgeye gelen ilk Avrupalılar olan Portekizli denizciler, burada içerisinde bol miktarda kabuklu hayvan gördükleri bir nehre kendi dillerinde kabuklu hayvan anlamına gelen Camarões adını vermişlerdir. Bu isim daha sonraki dönemlerde önce bölgede yer alan dağlık alanlara daha sonra da günümüzde Douala‘yı da kapsayan alana son olarak da tüm bölgeye ismini vererek bugünkü ülke sınırlarının tamamının ismi olarak kullanılmıştır.[5]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kamerun sahip olduğu 475.442 km²’lik alan ile kıta içerisinde orta ölçekli ülkeler konumunda yer almaktadır. Ülkenin toplamda sahip olduğu 4.591 km’lik kara sınırından 797 km’si Orta Afrika Cumhuriyeti, 1.094 km’si Çad, 523 km’si Kongo Cumhuriyeti, 189 km’si Ekvator Ginesi, 298 km’si Gabon, 1.690 km’si Nijerya ile oluşurken, ülkenin ayrıca Atlas Okyanusu’na da 402 km’lik sahil şeridi bulunmaktadır.

Ülkenin iç kesimlerinde yaygın olarak gözlemlenen alçak yaylalar ülkenin kuzeyine doğru ilerledikçe Adamaua Platosu ve Mandara Sıradağları’nın etkisiyle yükselmektedir. Bu yükseltiler en uç kuzeyde Kamerun’un da küçük bir kısmına sahip olduğu Çad Gölü‘nün yer alması nedeniyle alçalarak düşüş göstermektedir. Ülkenin batı ve kuzeybatı bölümlerinde Kamerun hattı olarak adlandırılan fay hattının da yer aldığı bölge üzerinde volkanik sıradağlar yer almaktadır. Özellikle kıyı kesiminde aktif olan volkanik dağların yanı sıra batı Afrika’nın 4.095 m ile en yüksek dağı konumunda bulunan Kamerun Dağı‘da bu bölgede bulunmaktadır. Yükseltinin 3.011 m kadar çıktığı Oku volkanik dağlık alanları içerisinde ise Nyos Gölü ve Manoun Gölü yer almaktadır. Bamenda Platosu‘nde bulunan Oku volkanik alanları içerisinde ayrıca Afrika kıtasının batı bölümünde yer alan en yüksek dağlık yağmur ormanları alanları gözlenebilmektedir.[6] Ülkenin diğer önemli yükseltileri arasında Bakossi, Manengouba ve Kupe gibi kutsal olarak da kabul edilen dağlar yer almaktadır.[7] Bakossi ve Manengouba dağları ise endemik bitki ve hayvan türlerinin bulunduğu ancak doğasının tehdit altında olduğu bölgelerdendir. Ülkenin güney bölümünde yer alan yaylalar da ise tropikal yağmur ormanları yer almakta olup, bu alanlar sahil kesimine yaklaştıkça yerini geniş ovalara bırakmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülke genel olarak tropikal iklimin etkisi altında bulunmaktadır. Bu etki ile Kamerun’da şiddetli yağışların da yaşandığı sıcaklığın yüksek olduğu yağmur sezonları yaşanmaktadır. Ülke genelindeki yüksek bölgelere doğru sıcaklıklar ılıman değerlerde ölçülmektedir. Ülkenin Çad gölünün de yer aldığı kuzey kesimlerde kurak bir iklim gözlemlenmektedir. Ülkenin etkisi altında olduğu tropikal iklim nedeniyle Kamerun üç bölgesel iklim alanına ayrılabilmektedir, buna göre ülkenin kuzeyinde mevsimsel nemlilik görülmekte olup, Ekim-Nisan döneminde kurak sezon yaşanmaktadır. Kamerun’un kuzey bölgelerinde yıllık yağış ortalaması ise 700 mm seviyesindedir. Temmuz-Eylül döneminde yağışların en az olduğu dönem yaşanmakta olup, yıllık ortalama sıcaklık değerleri 32,2 °C seviyesindedir. Bu bölgede ölçülen yüksek sıcaklık değerleri ile birlikte yağışların yıl genelinde düşük olması nedeniyle her 2 ila 5 yılda bir kuraklık sorunu yaşanabilmektedir.

Ülkenin kuzey kesiminde yer alan savanaların güney kesimlerinde yer alan yağmur ormanlarına geçiş yaptığı bölgelere doğru başlayan ve yükseltisi 1.000 m ila 1.500 m arasında yer alan yaylalarda ise yıllık ortalama sıcaklık değerleri 22 °C seviyesinde ölçülürken, yıllık ortalama yağış 1.500 mm-1.600 mm düzeyindedir. Ülkenin batı kesiminde yer alan dağlık alanlarda ise yıllık ortalama yağış 2.000 mm ile 11.000 mm seviyesindedir. Özellikle Kamerun dağının güney ucunda ölçülen 11.000 mm yağış değerleri bölgeyi dünyanın en çok yağış alan bölgelerden biri yapmaktadır. Hem güney hem de batı kesimlerinde Aralık-Şubat dönemi kurak dönem olarak ifade edilse de, bu dönemde de yer yer yağışlar gözlemlenmektedir. Yağmur ormanlarının da sık bulunduğu Atlas Okyanusu’na kıyı sahil kesimlerinde ise yıllık ortalama sıcaklıklar 25 °C ortalama yağış ise 1.500 mm – 2.000 mm düzeyinde bulunmakta olup, Aralık-Ocak dönemi yağışsız dönem olarak geçmektedir.

Bitki örtüsü ve yaban hayat[değiştir | kaynağı değiştir]

Kamerun doğal alanları bakımından küçük Afrika olarak tanımlanmaktadır. Ülkenin güney ve orta kesiminde her daim nemli olan kahverengi, koyu kırmızı renge sahip ekvatoral kil olan ve Ferralsol olarak adlandırılan toprağa sahiptir. Ülkenin dikenli ve kurak ovalara sahip kuzey kesimlerinde ise kırmızı toprak olarak adlandırılan Terra Rossa toprağı gözlemlenmektedir.

Cross-River Gorili

2001 yılında yapılan bir araştırmaya göre ülke genelinde 96 tanesi endemik açıdan sadece bu ülkeden bulunan 542 farklı balık türü belirlenmiştir. Ayrıca yine aynı araştırmaya göre ülke genelinde 15.000 kelebek türü, 280 memeli hayvan türü (küçük ve büyük memeli hayvanların toplamı), Afrika’da bulunan 275 adet sürüngen türünün 165 tanesi, 3 timsah türü ve 190-200 kurbağa türü olduğu belirlenmiştir. Bunlara ilaveten 750 tanesi Kamerun’da yerleşik, 150 tanesi göçmen kuşlar olmak üzere 900 tane de kuş türü tespit edilmiştir.[8]

2008 yılında Nijerya sınıra yakın bir konumda oluşturulan Takamanda Ulusal Park sayesinde soyu tehdit altında olan goril ailesine mensup Cross-River Gorili ‘nin korunması amaçlanmıştır. Şu anda sayıları 300 civarında bulunan goril türünün soyu kaçak avlanma ve orman alanlarının tahrip edilmesi nedeniyle tükenme noktasına gelmiştir.[9] Banyang-Mbo-Tabiatı’nda ise ülkede var olan az sayıda orman fili nüfusunun korunması amaçlanmıştır.

1987 yılında oluşturulan Dja Ulusal ParkUNESCO Dünya mirasları listesinde yer almaktadır.[10] Kamerun’da bu ulusal park haricinde UNESCO’nun dünya mirasları listesine aday başka ulusal parklarda mevcuttur:

Doğal kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kamerun’da doğal yeraltı zenginlikleri açısından petrolün yanı sıra boksitdemir cevherikahvemuzkauçukağaçaltın ve elmas bulunmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Kamerun’da son olarak 2005 yılında gerçekleştirilen resmi sayım sonuçlarına göre 17,463,836 nüfus tespit edilmiştir.[1] 2005 yılından sonra bir daha resmi sayım gerçekleştirilmemiş olup, 2018 tahmini sayım sonuçlarına göre 25,640,965 nüfus belirlenmiştir.[4] Ülke içerisindeki nüfus yoğunluğu 35,7 kişi/km² düzeyindedir. Ülke nüfusunun büyük bir bölümü kuzey ve batı kesimlerindeki yeşil çimenlik alanlara hakim bölgelerde, liman kenti Douala ve sahil kesimi ile birlikte başkent Yaoundé’de yaşamaktadır. Ülkenin orta ve güneydoğu kesimlerinde ise nüfus yoğunluğu düşük seviyelerdedir.

Kamerun genç bir nüfusa sahip olup, 2018 tahmini verilerine göre %61,75’i 0-24 yaş aralığındadır. Ülkenin sadece %3,23’ü 65 yaş ve üzerindedir.[4]

0-14 yaş: %42.15 (erkek 5,445,142/kadın 5,362,166)
15-24 yaş: %19.6 (erkek 2,524,031/kadın 2,502,072)
25-54 yaş: %31.03 (erkek 4,001,963/kadın 3,954,258)
55-64 yaş: %3.99 (erkek 499,101/kadın 524,288)
65 yaş ve üzeri: %3.23 (erkek 384,845/kadın 443,099)

Şehirde yaşayanların oranı 2019 verilerine göre %57 olan ülkede, nüfusun yıllık artış oranı 2018 tahmini verilerine göre %2,54 düzeyindedir.[4]

Etnik gruplar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kamerun’da etnik grup olarak 286 unsur yer almaktadır. Ülken özellikle güney kesimlerinde nüfusunun %40’lık bir kesimi kendini Bantu etnik grubuna mensup olarak ifade etmektedir. Bu bölgede bantu etnik grubu içerisinde de çoğunluğu ülke nüfusunun içerisinde %19’luk çoğunluğu kapsayan Ekvatoral Bantu grubu oluşturmaktadır. Ekvatoral bantu etnik grubundan sonra ülke nüfusunda ikinci derecede öneme sahip olan ve %8’lik çoğunluğu oluşturan grup Kuzeybatı bantu etnik grubudur. Bu gruplar haricinde bu bölgelerde ayrıca Duala, Fang, Ewondos, Kpe/Bakwiri, Basaa, Ngumba, Eton, Bulu, Makaa, Njem, Ndzimu ve Luanda bantu etnik grupları da yaşamaktadır.

Semibantu etnik grubu ülkenin iç kesimleri ile birlikte kuzey kesimlerinde çoğunlukla yaşamakta olup, ülke nüfusunun %31’lik bir bölümünü oluşturmaktadır. Ülkenin yine iç kesimleri ile birlikte batı bölgelerinde yaşayan Bamileke grupları Semibantu grubu içerisinde çoğunluğa sahip bir konumdadır.

Ülkenin kuzey kesimlerinde yaşamlarını sürdüren nüfus genel itibarıyla Fulbe, Kanuri, Mandara, Musgum, Kotoko ve Massa gibi Sudan halkları tarafından oluşturulmaktadır. Ülkenin en kuzeyinde yer alan dağlık ve bataklık alanlar da ise Kirdi etnik grupları yaşamlarını sürdürmektedir. Ülkenin güney bölgelerinde yer alan yağmur ormanlarında da sayıları binlerle ifade edilen Pigmeler yaşamaktadır.

Kamerun genelinde etnik gruplar haricinde özellikle Nijerya, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Çad gibi komşu ülkelerden gelen çok sayıda göçmen yaşamaktadır. Özellikle Nijerya kökenli göçmenler resmi olmayan rakamlara göre ülke genelinde üç milyon dolayında bir nüfus oluşturmaktadır. Avrupalılar içerisinde Fransa vatandaşları en büyük beyaz topluluk konumundadır. Son yıllarda Çin‘in bu ülkede yaptığı ekonomik yatırımlar neticesinde Çin vatandaşlarının sayısı da Kamerun içerisinde artış göstermiştir.

Etnik GrupOran
Semibantu%31
Ekvatoral bantu%19
Kirdi%11
Fulani%10
Kuzeybatı bantu%8
Diğer%13

Dil[değiştir | kaynağı değiştir]

Kamerun’da konuşulan diller (sağ bölümde)

Kamerun’da yaşayan etnik grup sayısına paralel olarak çok sayıda yerel dil mevcuttur. Bu sayı günümüzde 230 dilin üzerinde bulunmaktadır. Ülke genelinde Fransızca ve İngilizce olmak üzere iki resmi dil sömürge ve himaye dönemlerinden miras olarak kalmıştır. Bu resmi dillerden Fransızca on bölgeden sekizini kapsayacak şekilde nüfusun %80’i için resmi dil konumundayken, İngilizce sadece Kuzeybatı ve Güneybatı bölgelerinde resmi dil olmak üzere nüfusun %20’sine hitap etmektedir. Ülkede resmi dil ve etnik grupların dilleri dışında bu dillerin karışımı olarak ortaya çıkan kreol diller de ön plana çıkabilmektedir.

Ülke bir dönem Almanya sömürgesi olması nedeniyle Almancada okullarda yaygın olarak öğretilmekte ancak Almancayı anadili olarak kullanan neredeyse hiç bulunmamaktadır. Son dönemlerde Ekvatoral Gine sınırına yakın bölgelerde İspanyolcada önem kazanan bir dil konumuna gelmiştir.[19]

Ülkede konuşulan yerel diller arasında Fulfulde, Kanuri, Kotoko dilleri ve Shuwa kuzey kesimlerde, Benue-Kongo dil ailesine mensup Duala, Basaa, Kpe-Mboko, Malimba-Yasa, Makaa, Njyem, Ndsimu, Ngumba ve Kunabembe ile birlikte Ewondo, Bulu ve Fang gibi farklı Beti-Fang dilleri güney kesimlerde konuşulan yerel dillerdendir. Ülkenin batı kesimlerinde Ghomálá, Fé’fé, Medumba ve Yemba önemli yerel diller konumundadır. Kamerun’un kuzey ve doğu kesimlerinin bir bölümünde ise Sudanca ve Az-Sande dilleri ön plana çıkmaktadır.

Din[değiştir | kaynağı değiştir]

Ngaoundéré‘de bir camii

Ülkede hakim olan din Hristiyan dinidir. Buna göre nüfusun %69,2 hristiyan inancına göre yaşamını sürdürmektedir. Bu oran içerisinde katolik mezhebine mensup hristiyanların oranı %38,4, protestan mezhebine mensup %26,3, ortodoks mezhebi mensuplarının oranı %0,5 ve diğer hristiyan mezheplerine mensupların oranı %4 düzeyindedir. İslamiyet ülke içerisinde en yaygın ikinci din konumunda olup, islami inancına göre yaşamlarını sürdürenlerin oranı %20,9 düzeyindedir. Ülke genelinde ayrıca %5,6 oranında batı ve orta Afrika dinlerine, %1 düzeyinde de başka dinlere inanan bir kesim mevcuttur. Kamerun’da herhangi bir dine inanmadığını belirten nüfusun oranı %3,2 seviyesindedir.[20]

İslamiyet ülkenin özellikle kuzey bölgesinde yaşayan nüfus arasında oldukça yaygın bir konumdadır. Kamerun’un kuzeyinde müslümanlar oran olarak diğer dinlere göre daha yaygın olarak gözlemlenmektedir.[21]

DinOran
Hristiyan% 69,2
İslamiyet% 20,9
Yerel din% 5,6
Not: Bu değerler Institut national de la statistique du Cameroun tarafından açıklanmıştır.

Sosyal durum[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Bankim‘de bir okul

Ülke genelinde 15 yaş ve üzerinde olan nüfusta okuma yazma bilenlerin oranı 2010 tahmini verilerine göre %71,3 düzeyindedir. Bu oran erkeklerde %78,3 iken, kadınlarda %64,8 seviyesindedir. Kamerun genelinde zorunlu bir eğitim sistemi bulunmasına rağmen okuma yazma bilmeyenlerin oranı %25 düzeyindedir. Ülkede okul çağına gelmiş çocukların okula başlama oranı %79 ile Afrika standartlarına göre yüksek olarak belirlense de, ülkenin kuzey bölgeleri ile güney bölgeleri arasındaki eğitim düzeyi farkı ciddi boyutlardadır.

Kamerun’da ilkokul ücretsiz olarak ziyaret edilebilmesine rağmen okul için gerekli tüm araç ve gereçler veliler tarafından karşılanmak zorunda. Bu zorunlu durum ülkenin güney bölgelerinde okula başlama oranlarını düşürürken, kuzey bölgelerde bu duruma ek olarak kültürel sebepler de çocukların okula gitme oranlarını etkileyebilmektedir.

2001 Cameroon Household Survey ‘in yaptığı bir araştırmada incelenen verilere göre her ne kadar kız çocukları ile erkek çocukları arasında okula başlama döneminde herhangi bir ayrım yapılmasa da, okul hayatında yaşanan en küçük düzensizliklerde kız çocuklarının okul hayatına daha çabuk son verildiği belirlenmiştir.[22]

Başkent Yaoundé başta olmak üzere Duala, Buea, Dschang ve Ngaunderé’de devlet üniversiteleri bulunmaktadır.

Sağlık[değiştir | kaynağı değiştir]

2014 tahmini verilerine göre ülke genelinde ortalama yaşam 57.35 düzeyinde gözlemlenmekte olup, bu oran erkeklerde 56.09, kadınlarda ise 58.65 seviyesindedir. AIDS, Afrika kıtasında genel olarak yüksek değerlerde gözlemlense de Kamerun’da düşük oranda görülmekte olup, bu oran 2012 tahmini verilerine göre %4,5 düzeyindedir. Yine aynı tahmini verilere göre ülkede 600.000 üzerinde bu virüsü taşıyan kişi bulunmaktadır.[4]

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Kamerun haritası (1888)

Sömürge öncesi dönem[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüzde Kamerun’un bulunduğu bölgelerde sömürge dönemi öncesinde birçok etnik grup yaşantısını sürdürmekteydi. Ülkenin sık ormanlar ile kaplı güney kesimlerinde herhangi siyasi bir birliktelik sağlanmadan bir arada yaşayan Bantu toplulukları yer alırken, ülkenin güney ve batı kesimlerinde daha merkezi bir birliktelik ile topluluk halinde yaşayan oluşumlar meydana gelmiştir. Bu dönemin en önemli devlet öncesi yapıları arasında en kuzey bölgelerde Bornu, Mandara, Logone-Birni ve Makari-Goulfey gibi sultanlıklar yer alırken, Fombina İmparatorluğu ve ona bağlı Ngaoundéré, Garoua-Lainde, Maroua, Rei-Bouba, Tibati, Banyo ile birlikte batı bölgesinde Bamum Krallığı sömürge öncesi dönemde belli bir siyasi yapı ile Kamerun’da hakimiyet sürmüşlerdir.

Avrupalılar ile ilk temas[değiştir | kaynağı değiştir]

1472 yılında Portekizli denizcilerin Fernando do Poo önderliğinde bölgeye gelmesi sonucu Avrupalılar bu bölgeye ilk defa ayak basmışlardır. Gemilerini durdurdukları Wouri nehrinde yengeç başta olmak üzere birçok kabuklu hayvan gören Avrupalılar, bu sebeple bu nehre daha sonra ülkenin tamamına ismini verecek olan Rio de Camarões (Yengeç nehri) adını vermişlerdir. Portekizliler’in bu bölgede hakimiyet kurması sonucu 1520 yılında bölgeden ticaret yapılmaya başlanmıştır. Özellikle Duala gibi sahile yakın topluluklar ile yapılan ticaretin önemli bir kısmını köle, fildişi ve palmiye yağı ticareti oluşturmaktaydı.

Portekizlilerin gelmesi sonucu çok sayıda şeker kamışı tarlaları oluşturulmuş, köle ticareti çok daha büyük bir öneme sahip olmuştur. 10 Haziran 1840 yılında Douala ile Portekiz hükûmeti arasında yapılan anlaşma ile köle ticaretine son verilmiş, söz konusu dönemden itibaren misyonerlik faaliyetlerine hız verilmiştir.

Günümüz Kamerun’un iç kesimleri ile ilgili ilk araştırmalar 19. yüzyılda gerçekleştirilmiş, bu bağlamda Alman Afrika bilimcisi Heinrich Barth 1851 yılında Royal Geographical Society Of London ‘un da talepleri neticesinde bu bölgelerde bulunmuş ve günümüz Kamerun’un kuzey bölgelerinde de araştırmalar gerçekleştirmiştir. Askeri bir hastanede doktor olan ve ayrıca Tunus konsolosluğu görevini de üstlenen Gustav Nachtigal, Çad Gölü bölgesinde araştırma yapan ilk araştırmacı olarak bahsi geçen bölgeden ilk bilgileri Avrupa kıtasına aktarmıştır.

Almanya sömürge dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Turuncu: Almanya sömürgesi, Kırmızı: 1.Dünya Savaşı sonrası İngiliz Kamerunu, Mavi: 1.Dünya Savaşı sonrası Fransız Kamerunu, Yeşil: 1960 yılında itibaren bağımsız Kamerun

1862 yılında bu yana Gabon‘da ticari faaliyetlerde bulunan Almanya, 1868 yılında Douala’da ilk ticari merkezini kurması sonucu bölge ile yakından ilgilenmeye başlamıştır. Almanya şansölyesi Otto von Bismarck‘ın o güne kadar Tunus konsolosu olarak görev yapan Afrika bilimcisi Gustav Nachtigal’i imparatorluk adına Afrika’nın batı sahili komiseri ilan etmesi neticesinde Almanya çıkarları doğrultusunda bu bölgeleri sömürge sistemine dahil etme görevini vermiştir. Bu gelişmeler neticesinde 11 ve 12 Temmuz 1884 yılında Duala topluluklarını önderleri ile yapılan himaye anlaşmaları neticesinde bölgede göndere 14 Temmuz 1884 tarihinde Almanya İmparatorluğu bayrağı çekilmiştir ve himaye maddeleri açıklanmıştır. Yaşanan bu gelişmelerden beş gün sonra bölgeye gelen ve bölgeyi İngiltere adına sahiplenmek isteyen konsolos Hewett, resmi protestolar ile karşılaştır. Bu gelişmeler nedeniyle konsolosa The too late consul (Çok geç kalan konsolos) lakabı verilmiştir.[23]

Sömürge bölgesinin geçici sınırları Berlin‘de gerçekleştirilen Berlin Konferansı‘nda çizilmiş, nihai sınırlar ise ilerleyen yıllarda Fransa ve Büyük Britanya ile 1885 yılından 1908 yılına kadar yapılan birden fazla anlaşmalar ile belirlenmiştir. 1884 yılında 495.000 km²’lik bir alana sahip olan Almanya, yıllar içerisinde Yeni Kamerun gibi bölgelerinde topraklarına katılması ile 1911 yılında 790.000 km²’lik bir büyüklüğe ulaşmıştır.

I.Dünya Savaşı‘nın yaşanması neticesinde bölgedeki hakimiyetini kaybetmeye başlayan Almanya 1916 yılında son birliğinin de bölgeden çekilmesi ile sömürge sistemini tamamen kaybetmiştir. Almanya’nın bıraktığı bölge akabinde Britanya sömürge sistemi askerleri tarafından ele geçirilmiştir.

Fransız-İngiliz himaye dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

1919 yılında gerçekleştirilen Versay Barış Antlaşması[24] çerçevesinde Kamerun resmen Milletler Cemiyeti kontrolüne verilmiş, Milletler Cemiyeti ise bu bölge üzerindeki görevini manda yönetim biçiminde gerçekleştirmesi adına Fransa ve Büyük Britanya’ya devretmiştir. Bölgenin her iki ülkeye verilmesi neticesinde Kamerun ikiye ayrılmış, Fransa bölgenin beşte dördüne sahip olarak büyük çoğunluğu kontrolü altına almıştır. II.Dünya Savaşı‘ndan sonra bölge Birleşmiş Milletler tarafından cemiyet manda yönetim sistemi yerine mütevelli manda yönetimi sistemine geçirilmiştir. Bu değişiklik ile BM bölgenin kendi kendini yönetilmesini amaçlamıştır. Özellikle Fransa’nın hakim olduğu mütevveli manda yönetimi bölgesinde 1957 yılına kadar sık aralıklarla bağımsızlık yanlıların şiddet olayları yaşanmış, 10 Mayıs 1957 tarihinde de André Marie Mbida bu bölgenin başbakanı olarak atanmıştır.

Fransa’nın hakimiyeti altında bulunan Kamerun’da BM’nin himaye döneminin bitmesi ile gerçekleştirilen referandum sonuçları neticesinde bölge Doğu Kamerun adı ile 1 Ocak 1960 tarihinde bağımsızlığını ilan etmiştir.[25] Ülkenin beşte birine sahip olan Britanya’nın hakimiyeti altındaki bölgede de buna benzer bir şekilde referandum gerçekleştirilmiş, referandum sonucuna göre bölgenin kuzey kesimleri Nijerya’ya bağlanma arzusunu dile getirmiş, bölgenin güney bölgeleri ise Doğu Kamerun ile Kamerun devletini kurmak adına bu bölge ile birleşmeyi kabul etmişlerdir. 1 Kasım 1961 yılında Britanya bölgesinin de katılımı ile Kamerun devleti resmen kurulmuştur. Günümüzde ülke içerisinde iki resmi dilin bulunmasının arka planında yaşanan bu gelişmelerin etkisi büyük olmuştur.[26]

Bağımsızlık sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

1960 yılındaki bağımsızlık sonrası Kamerun’un devlet başkanı olarak göreve başlayan Ahmadou Ahidjo zaman içerisinde ülkede bir diktatörlük sistemi oluşturmuş, dış siyasi desteğini aldığı Fransa’nın da etkisi ile hakimiyetini sağlamlaştırmıştır. 1 Eylül 1966 yılında kurulan Union Nationale Camerounaise (UNC) partisi 1990 yılına kadar ülkenin yasal tek partisi özelliğini taşımış, 1985 yılında da yapılan isim değişikliği ile Rassemblement démocratique du Peuple Camerounais/Cameroon People’s Democratic Movement (RDPC) adını almıştır.

1972 yılından itibaren ülke genelinde reformlar gerçekleştirilmiş, federal bir yapıya sahip olan ülkenin ismi 20 Mayıs 1972 tarihinde Federal Kamerun Cumhuriyeti ‘den yeni üniter devlet yapısının bir sonucu olarak Kamerun Birleşik Cumhuriyeti ‘ne değiştirilmiştir. Yaşanan bu gelişmeler neticesinde Kameruna’a katılmadan önce özerklikleri garanti altına alınan eski İngiliz himayesindeki Kamerun bölgesinde huzursuzluklara neden olmuştur.

Güney Kamerun’un Kamerun içerisindeki konumu

6 Kasım 1982 tarihinde yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle görevinden ayrılan Ahidjo’nun yerine başbakan Paul Biya UNC’nin genel başkanlığı yanı sıra devlet başkanı da olmuştur. 1984 yılında gerçekleştirilen seçimleri kazanan Biya, aynı yıl kendisine yapılan darbe girişimini engellemiştir. 1988 seçimleri öncesi ülke içerisinde daha fazla demokrasi ve özgürlük vaatlerinde bulunan Biya, karşı bir adayın olmadığı seçimleri de büyük bir oy oranı ile kazanmıştır. 1990 yılından itibaren yoğunlaşan özgürlük ve demokrasi talepleri neticesinde basın özgürlüğünün önünü açan Biya, 1992 yılında da muhalefet partilerinin kurulmasına olanak tanıyan düzenlemeyi onaylamıştır. Tek partili düzenden çok partili düzene geçtikten sonra gerçekleştirilen ilk seçimlerde de zaferini ilan eden Biya, buna rağmen mecliste partisi çoğunluğu elde edemediği için UNPD ile koalisyon hükûmeti kurmak durumunda kalmıştır. Ekim 1997 yılında gerçekleştirilen seçimlerde de zaferin ilan eden Biya, aynı seçim zaferlerini 2004 ve 2011 yılında katıldığı ve seçildiği seçimlerde de göstermiştir.

Günümüzde özellikle ülkenin eski Britanya himayesindeki güneybatı bölümünde yer alan Güney Kamerun bölgesinde yaşayan Kamerun nüfusu, bizzat devlet başkanı Biya tarafından kendisin de üye olduğu gruba pozitif ayrımcılık yapıldığı ve Fransızcanın hakim olduğu bölgeler kadar İngilizcenin hakim olduğu bölgeleri önem ve değer gösterilmediği gerekçesiyle zaman zaman bağımsızlık talepleri dile getirilmektedir. Bu girişimler neticesinde 1996 yılında ilki olmak üzere uluslararası alanda herhangi bir etkisi görülmese de güneybatısında yer alan Güney Kamerun bölgesi Ambazonia Cumhuriyeti adı altında bağımsızlık ilanları gerçekleştirilmiş ancak sonuca ulaştırılamamıştır.

Siyaset[değiştir | kaynağı değiştir]

Devlet başkanı Paul Biya

Kamerun bağımsızlığını ilan ettiği 1960 yılından bu yaan başkanlık sistemi ile yönetilmektedir. Kamerun anayasada da belirtildiği üzere üniter bir devlet yapısına sahiptir. Ülkenin devlet başkanı yedi yıllık bir süre için bu göreve seçilmekte olup, 10 Nisan 2008 tarihinde yapılan yasa değişikliği ile bir kişi devlet başkanlığı seçimlerine dilediği kadar katılabilmektedir. Ülkede Çift meclislilik yapısına uygun olarak üst merci olarak senato ve alt merci olarak ulusal meclis bulunmaktadır. 180 sandalyeye sahip ulusal meclis üyeleri her beş yılda bir yapılan seçimler ile seçilmektedir. 1992 yılına kadar tek parti düzeninin hakim olduğu Kamerun’da söz konusu yıl yapılan değişiklikten sonra çok partili düzene geçmiştir.

Ülkenin bağımsızlığını kazandığı 1960 yılında 1982 yılına kadar Ahmadou Ahidjo’nun yürüttüğü devlet başkanlığı görevini, 1982 yılından bu yana Paul Biya yürütmektedir. Biya son olarak 78 yaşında katıldığı 9 Ekim 2011 devlet başkanlığı seçimlerini de kazanarak bu göreve bir yedi yıl daha seçilmiştir. Ülkenin başbakanlık görevini 2009 yılından bu yana Philémon Yang yürütmektedir.

Parti[değiştir | kaynağı değiştir]

1 Eylül 1966 yılında kurulan Union Nationale Camerounaise (UNC) partisi 1990 yılına kadar ülkenin yasal tek partisi özelliğini taşımış, 1985 yılında da yapılan isim değişikliği ile Rassemblement démocratique du Peuple Camerounais/Cameroon People’s Democratic Movement (RDPC) adını almıştır. 1992 yılında gerçekleştirilen reformlar çerçevesinde muhalefet partilerinin kurulmasına izin verilmiş, bu olaydan sonra gerçekleştirilen ilk seçimlere de UNC haricinde 32 farklı muhalefet partisi katılmıştır. Günümüzde ana muhalefet partisi görevini Front social démocrate/Social Democratic Front (SDF) yürütmektedir.

Dış siyaset[değiştir | kaynağı değiştir]

Kamerun 1995 yılından bu yana İngiliz Milletler Topluluğu üyesidir. Bu üyeliği ile birlikte Kamerun birliğin tümüyle Büyük Britanya sömürgesi/himayesi olmadığı halde üyesi olan ilk ülkesi olmuştur. Ülkenin ikinci ve daha büyük bir alana sömürge sistemine sahip olan Fransa ile de iyi ikili ilişkileri bulunmaktadır.[27] Kamerun nüfusunun sadece %20’si müslüman olmasına rağmen ülke İslam İşbirliği Teşkilatı‘nın bir üyesi konumundadır.

Kamerun genel olarak komşu ülkeler ile iyi ilişkiler içerisinde bulunmaktadır. Geçmişte Bakassi Yarımadası nedeniyle zaman zaman Nijerya ile şiddetli çatışmalar yaşansa da, bu çatışmalar 2008 yılında Kamerun’a göre daha güçlü bir ordu gücüne sahip Nijerya’nın da isteği ile sonlanmış ve Kamerun yarımada konusunda Nijerya ile anlaşarak bu durumu lehine sonuçlandırabilmiştir. Aynı şekilde komşu ülke Çad’dan gelen birçok mülteci Kamerun topraklarında tutulmaktadır. Ülke ayrıca 120 kişilik bir barış gücü askeri ile Orta Afrika Cumhuriyeti’nde yer almaktadır.

Son yıllarda ülke içerisinde Çin’in etkisi fazlasıyla hissedilmektedir. Özellikle Çin-Afrika Zirvesi sonrasında Kamerun’daki yatırımlarını çoğaltan Çin Halk Cumhuriyeti, bu ülke için önemli bir konuma gelmektedir. Kamerun ithalatın bir kısmını da Çin’den yapmaktadır.

Ülke ayrıca 1973 yılından bu yana faaliyet gösteren Uluslararası Kakao Örgütü üyesidir.

İdari yapılanma[değiştir | kaynağı değiştir]

Kamerun’un bölgeleri

Kamerun toplamda on adet bölgeye ayrılmış konumdadır. 12 Kasım 2008 yılında yapılan yasa değişikliği ile o güne kadar il statüsünde olan yerler bölge statüsüne kavuşturulmuştur. Bu söz konusu bölgeler kendi içerisinde 58 ilçeye, ilçeler ise 300’ün üzerinde belediyeye ayrılmış durumdadır.

Nr.BölgeFransızca İsmiİngilizce İsmiMerkez Şehir
1AdamawaAdamaouaAdamaouaNgaoundéré
2MerkezCentreCentreYaoundé
3DoğuEstEastBertoua
4Uzak KuzeyExtrême-NordExtreme NorthMaroua
5LittoralLittoralLittoralDouala
6KuzeyNordNorthGaroua
7KuzeybatıNord-OuestNorthwestBamenda
8GüneySudSouthEbolowa
9GüneybatıSud-OuestSouthwestBuea
10BatıOuestWestBafoussam

Şehir[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülke içerisinde kalabalığın en yoğun olduğu şehir başkent Yaoundé’dir. 2005 verilerine göre ülkenin en büyük beş şehri şu şekildedir:

Nr.ŞehirNüfus
1Yaoundé1.926.496
2Douala1.884.802
3Garoua287.586
4Bamenda229.109
5Maroua205.635

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Havayolu[değiştir | kaynağı değiştir]

Merkezi Douala’da bulunan ve 2006 yılında devlet tarafından kurulan Camair-Co Kamerun’un havayolları şirketi konumundadır. Bundan önceki devlet havayolları olan Cameroon Airlines‘in iflas etmesi neticesinde aktif bir konuma gelen Camair-Co 2011 yılında önce ilk iç hat uçuşunu daha sonra da aynı gün dış hat uçuşunu gerçekleştirerek faaliyetlere başlamıştır.

Ülke genelinde 2008 verilerine göre 34 adet havaalanı bulunmakta olup, bunlardan sadece 11 tanesinin asfalt pisti bulunmaktadır. Douala International Airport ve Yaoundé Nsimalen International Airport havaalanları ülkenin ana uluslararası standartlara sahip iki havaalanıdır.

Demiryolu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kamerun demiryolları haritası

Kamerun’da demiryolları Camrail tarafından işletilmektedir. 1996 yılında özelleştirme kapsamında özelleştirilen devlet demiryolları 1999 yılında 30 yıl süre için özel sektöre devredilmiş ve faaliyetlerine devam etmiştir. Ülke genelinde ilkel demiryolu ağlarına sahip olan Camrail, ülkenin birçok bölümüne de ray olmaması nedeniyle ulaşım sağlayamamaktadır.

Camrail Mayıs 2014 tarihi itibarıyla aşağıda yer alan şehirler arasında sefer düzenlemektedir.

Douala – Kumba[28]

Douala – Yaoundé[29]

Yaoundé – Ngaoundéré[30]

Karayolu[değiştir | kaynağı değiştir]

Trans-Afrika Karayolu Ağı

Kamerun’da kullanılan bir dolmuş

Ülke genelinde 2004 yılı verilerine göre 50.000 km karayolu bulunmakta olup, bu yolların sadece 5.000 km’lik bir bölümü asfalt ile kaplıdır. Kamerun Trans-Afrika Karayolu Ağı üzerinden bulunmasından dolayı, bu ağa bağlı üç hat Kamerun’dan da geçmektedir. Bu ağlar şu şekildedir:

Ülke genelinde bulunan bölgeler arası karayolları listesi ise şu şekildedir:

İsimGüzergâhUzunluk
N1Yaoundé – Bertoua – Maroua – Fotokol – Nijerya sınırı1640 km
N2Yaoundé – Ambam – Gabon sınırı270 km
N3Yaoundé – Douala – Idenau350 km
N4Yaoundé – Bafoussam300 km
N5Douala – Bafoussam250 km
N6Bachuo – Bafoussam – Meidougou900 km
N7Edéa – Kribi112 km
N8Mutengene – Bachou Akagbe230 km
N9Yaoundé – Mbalam420 km
N10Yaoundé – Bertoua335 km
N11Bamenda – Djingbe – Ntumbaw – Bamenda – (Ring yol)330 km
N12Makassa – Yagoua – Çad sınırı145 km
N13Gidjiba – Touboro – Çad sınırı290 km
N14Mora – Kéraoua – Nijerya sınırı35 km
N15Tibati – Olembe390 km
N16Loum – Mundemba150 km
N17Ebolowa – Kribi185 km
N18Mbet II – Belabo55 km

Denizyolu[değiştir | kaynağı değiştir]

Toplamda 2.090 km’lik bir karasularına sahip olan ülkede, özellikle yağmur sezonlarında yolcu ve yük taşımacılığı sınırlı şekilde yapılabilmektedir. Gemilerin taşıma yapabileceği sadece Benue nehri bulunmaktadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ticaretin merkezi olan Douala’dan görüntü

Kamerun ekonomisi diğer birçok Afrika ülkesinin aksine uzun yıllar liberal ekonomi politikasını benimsemiştir. 2004 verilerine göre 12,7 milyar Euro olarak belirlenen Gayri Safi Yurt içi Hasıla, 2002 verilerine göre 7,5 milyar Euro düzeyindeydi. Başlıca tarım ürünleri, patates ve mısır olan Kamerun’da, tahıl, muzkauçukpalmiye yağı, kakaokahve ve pamuk da üretilir. Boksit ülkenin en önemli yeraltı madeni konumundadır. Ağır sanayinin bulunmadığı ülkede, endüstri kâğıt ve kereste üzerine kuruludur.

Ülkenin dışarıdan ithal ettiği ürünlerin başında özellikle alkol üretiminde gerekli hammadde, gıda ürünleri, mineral ve diğer hammaddeler, tütün ve ulaşım araçları gelmektedir. Kamerun’un ithal ettiği ürünlerin değeri 1,205 trilyon CFA Frangı seviyesinde bulunmaktadır. 1,363 trilyon CFA-Frangı tutarındaki ihracatın çoğunluğunu ise ağaç ürünleri, kakao, petrol, kahve ve yurt içinde üretilen gıda maddeleri oluşturmaktadır.

Ülkenin ihracat yaptığı ilk yedi ülke şu şekildedir:
Çin Çin %14.8
Hollanda Hollanda %9.5
İspanya İspanya %8.8
Hindistan Hindistan %8.4
Portekiz Portekiz %7.9
İtalya İtalya %5.9
Amerika Birleşik Devletleri ABD %5.3 (2012 tahmini)[31]

Ülkenin ithalat yaptığı ilk altı ülke şu şekildedir:
Çin Çin %18.9
Fransa Fransa %15.0
Nijerya Nijerya %12.1
Belçika Belçika %5.2
Amerika Birleşik Devletleri ABD %4.4
Hindistan Hindistan %4.2 (2012 tahmini)[32]

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kamerun’da kullanılan renkli şapkalar

Ülkenin ulusal bayramı olarak 20 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen kutlamalarda devlet memurları ile okul, parti, firma gibi sivil toplum kuruluşu mensupları resmi üniformaları ile geçit törenleri gerçekleştirmektedir. Günün en önemli resmi geçidi ise Boulevard of 20th May / Boulevard du 20 mai meydanında organize edilmektedir.

Sanat[değiştir | kaynağı değiştir]

Kamerun’un en önemli sanat eserleri arasında ağaçtan farklı şekillerde yapılan maskeler, hayvan figürleri, davullar ve tahtlar yer almaktadır.

Edebiyat[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülkenin önemli yazarları arasında Francis Bebey, Mongo Beti, Calixthe Beyala, Bole Butake, Papé Mongo, Ferdinand Oyono ve René Philombe bulunmaktadır.

Film[değiştir | kaynağı değiştir]

Jean-Marie Teno ve Jean-Pierre Bekolo ülkenin en önemli film yönetmenleri, Emile Abossolo-M’bo ise en önemli aktörü olarak ön plana çıkmaktadır.

Müzik[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülkenin müzik başkenti olarak Douala ifade edilmektedir. Burada önemli miktarda müzisyenin yanı sıra stüdyolar ile film ve müzik şirketleri yer almaktadır.

Giyim[değiştir | kaynağı değiştir]

Kamerun’da özellikle resmi karşılamalarda ya Avrupai giyim tarzı (takım elbise, kravat, etek) ya da Kamerun’un rengarenk yöresel kıyafeti olan Kaba Ngondo ‘nun giyilme zorunluluğu bulunmaktadır. Bu kıyafetlerden hangisi ile karşılamalara/davetlere katılacağı davetiyelerde belirtilmektedir.

Ülkenin kırsal kesimlerinde ise renkli kıyafetler ile birlikte başlarını örtmek için renkli şapkalar nüfus tarafından kullanılmaktadır.

Spor[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülke genelinde en çok sevilen spor türü futboldur. İlk defa 1982 FIFA Dünya Kupası ‘nda başarılı bir şekilde yer alarak dikkatleri üzerine çeken The Indomptable Lions/Les Lions Indomptables (Türkçe: Yılmaz Aslanlar) ülkenin tanınmasına da katkıda bulunmuştur. Özellikle 1990 FIFA Dünya Kupası ‘nda ilk Afrika ülkesi olarak dünya kupaları tarihinde çeyrek finale çıkmaları büyük bir ilgi odağı haline gelmelerini sağlamıştır. Bu turnuvaya 38 yaşında bir futbolcu olarak katılan Roger Milla ilerleyen yaşına rağmen gösterdiği performans ve turnuva boyunca attığı dört gol ile herkesin ilgi odağı haline gelmiştir.

Son olarak Güney Afrika Cumhuriyeti‘nde gerçekleştirilen 2010 FIFA Dünya Kupası‘na katılan Kamerun, grup mücadelelerinde aldığı üç yenilgi ile turnuvaya ilk turda veda etmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b “Kamerun 2005 sayım sonuçları” (PDF). 30 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mayıs 2014.
 2. ^ a b c d “Cameroon”. International Monetary Fund. 1 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Nisan 2010.
 3. ^ “2012 İGE raporu”. 25 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mayıs 2014.
 4. ^ a b c d e www.cia.gov
 5. ^ Kamerun ismi nereden geliyor
 6. ^ “Yağmur ormanlarını kurtaralım” (PDF). 12 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2014.
 7. ^ WWF belgeleri
 8. ^ Bernard Foahom:Biodiversity Planning Support Programme − Integrating Biodiversity into the Forestry Sector
 9. ^ Goril türünün soyu tehdit altında
 10. ^ Dja Ulusal Park
 11. ^ Boumba-Bek Ulusal Park
 12. ^ Campo-Ma’an Ulusal Park
 13. ^ Korup Ulusal Park
 14. ^ Lobé Şelaleri
 15. ^ Lobéké-Ulusal Park
 16. ^ Lobéké-Ulusal Park
 17. ^ Çad Gölü
 18. ^ Waza-Ulusal Park
 19. ^ Kamerun’da konuşulan diller
 20. ^ “Institut national de la statistique du Cameroun verileri” (PDF). 19 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mayıs 2014.
 21. ^ Almanya Dışişleri Bakanlığı sitesi
 22. ^ Cameroon Household Survey verileri
 23. ^ Bernd G. Längin: Die deutschen Kolonien – Schauplätze und Schicksale 1884-1918. Hamburg/Berlin/Bonn, Sayfa 70 (Almanca)
 24. ^ Versay Barış Antlaşması tam metni (Almanca)
 25. ^ Fransa, Kamerun’a bağımsızlık tanıdı
 26. ^ Fransız/İngiliz Kamerunu
 27. ^ Dış ilişkiler
 28. ^ Timetable, 2014, http://www.camrail.net/h_dla_kum.html
 29. ^ Timetable, 2014, http://www.camrail.net/h_dla_yde.html
 30. ^ Timetable, 2014, http://www.camrail.net/h_dla_nge.html
 31. ^ Partners of Cameroon Kamerun dış ticaret verileri – İhracat
 32. ^ Partners of Cameroon Kamerun dış ticaret verileri – İthalat

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikivoyage-Logo-v3-tr.svg Vikigezgin‘de Kamerun gezi rehberi Wikimedia Atlas’da Cameroon

Kamerun

Kamerun
République du Cameroun (Fra.)
Republic of Cameroon (İng.)

Kamerun Cumhuriyeti
Slogan
Paix, Travail, Patrie (Fransızca)
“Barış, İş, Anavatan”
Millî marşFransızcaChant de Ralliement  (Frans.)
O Cameroon, Cradle of Our Forefathers (İngilizce)
Kamerun haritadaki konumu
Kamerun konumu
BaşkentYaoundé
En büyük şehirDouala
Resmî dillerFransızcaİngilizce
HükûmetÜniter başkanlık sistemi
• Devlet Başkanı
Paul Biya
• Başbakan
Joseph Ngute
Tarihçe
• Bağımsızlık (Fransa’dan)
1 Ocak 1960
• Bağımsızlık (Birleşik Krallık’tan)
1 Ekim 1961
Yüzölçümü
• Toplam
475.442 km2 (183.569 sq mi) (54)
• Su (%)
1.3
Nüfus
• 2005 sayımı
17,463,836[1]
• Yoğunluk
357/km2 (924,6/sq mi) (167)
GSYİH (SAGP)2009 tahminî
• Toplam
42,778 milyar $[2]
• Kişi başına
2.147 $[2]
GSYİH (nominal)2009 tahminî
• Toplam
22,223 milyar $[2]
• Kişi başına
1.115 $[2]
Gini (2001)44.5
orta
İGE (2012)artış 0.495
düşük · 150[3].
Para birimiOrta Afrika CFA frangı (XAF)
Zaman dilimiUTC+1 (WAT)
• Yaz (YSU)
UTC+1 (görülmedi)
Trafik akışısağ
Telefon kodu237
İnternet alan adı.cm
 • Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonBeni Ara