Somali Vizesi

Somali Vizesi

Somali Nasıl Alınır?

Somali Vize Var Mı? Somali Vize İstiyor Mu?

Somali’e seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus Pasaport (bordo pasaport), Hizmet Pasaportu (gri pasaport) ve Hususi Pasaport (yeşil pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyet vatandaşlarının, ülkeye giriş yapabilmesi için Somali vizesi alması gerekmektedir. Somali’e yolculuk edecek Diplomatik Pasaport (siyah pasaport) sahibi kişiler ise 90 güne kadar olan seyahatlerinde vizeden muaftır.

Somali Vize Başvurusu

Somali vizesi için başvurular sadece Somali Ankara Büyükelçiliği tarafından kabul edilmektedir. Farklı şehirlerde yaşayan ve vize başvurusunu şahsen yapmak isteyen kişilerin Ankara Somali Büyükelçiliğine müracaat etmeleri gerekmektedir.

Ankara merkezli ve Somali vizesi konusunda tam yetkili seyahat acentesi olan firmamız, Somali vize işlemlerinizin hızlı ve ekonomik şekilde sonuçlanması için kesintisiz hizmet vermektedir. Somali vizesi almak isteyen kişilerin,

Ankara’da bulunan Somali Büyükelçiliği’ne gitmelerine, bulundukları şehirden ayrılmalarına gerek kalmadan, vize başvuru işlemlerini gerçekleştirmekte, süreç sonunda vizeli pasaportları sahiplerine kargo, kurye yoluyla adreslerine veya ofisimizde elden teslim etmekteyiz.

Somali Vizesi Nereden Alınır?

Somali vizesi vermeye, Somali’in Türkiye’deki tek resmi kurumu olan Somali Ankara Büyükelçiliği yetkilidir.

 Somali Vize Türleri/ Somali Vize Çeşitleri

Somali Turist Vizesi

Somali Ticari Vize olmak üzere iki tip vize çeşidi bulunmaktadır.

Somali vizesi başvurusunda bulunurken vize başvuru formunun eksiksiz ve doğru şekilde doldurulması gerekmektedir. Kullanılacak fotoğrafların, 45x35mm ölçülerinde, biyometrik vesikalık fotoğraf özelliklerinde olması gerekir. Fotoğrafın arka fonun beyaz olmalı, yüz cepheden tam olarak görünmelidir.

Somali Vize Başvuru Formu

Somali Vizesi İstenilen Belgeler/Somali Vizesi Gerekli Evraklar

Somali Turist Vizesi için gerekli evraklar

Somali‘e turistik amaçlarla seyahat etmek isteyen Bordo, Gri ve Yeşil Pasaport sahibi kişilerin turistik vize başvurusu için hazırlaması gereken evraklar:

 • Nüfus cüzdanı veya yeni tip kimlik kartı fotokopisi
 • Yabancı uyruklu kişiler için Türkiye’de oturum kartı fotokopisi
 • Vize bitim tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği olan pasaport ve fotokopisi
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (yeni tarihli)
 • Uçak ve otel rezervasyon bilgileri
 • Somali Büyükelçiliği’ne yazılmış vize talep dilekçesi (Türkçe veya Fransızca).
 • Uluslararası sarıhumma aşı sertifikası

Somali Ticari Vizesi için gerekli evraklar

Ticari amaçlarla Somali vizesi başvurusu yapmayı planlayan kişilerin vize müracaatı için hazırlaması gereken belgeler:

 • Nüfus cüzdanı veya yeni tip kimlik kartı fotokopisi
 • Yabancı uyruklu kişiler için Türkiye’de oturum kartı fotokopisi
 • Vize bitim tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği olan bir pasaport ve fotokopisi
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (yeni tarihli)
 • Uçak ve otel rezervasyon bilgileri
 • Şirketin antetli kağıdına Somali Büyükelçiliği’ne hitaben yazılmış kaşe ve imzalı bir dilekçe (Türkçe veya Fransızca)
 • Somali’deki firmadan gönderilmiş, davet eden kişinin iletişim bilgilerini içeren kaşe ve imzalı davet mektubunun e-mail çıktısı veya faksı
 • Somali’deki davetiye gönderen firma yetkilisine ait pasaport fotokopisi
 • Uluslararası sarıhumma aşı sertifikası

Somali Vizesi İşlem Süresi / Somali Vizesi Kaç günde Çıkar? Somali Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Somali vizesi elçiliğe tüm dosyalar verildikten sonra 5-7 gün için sonuçlanmaktadır.

Somali Kapı Vizesi

Somali kapı vizesi uygulaması yoktur. Bu sebeple turistik veya ticari nedenlerle Somali’e seyahat etmek isteyen kişilerin Somali’in Türkiye’deki tek diplomatik temsilciliği olan Ankara Somali Büyükelçiliği’ne başvuruda bulunmaları veya yetkili seyahat acenteleri üzerinde vize müracaatı yapmaları gerekir.

Vize başvurusu için gerekli belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlayıp, kargo yoluyla ve ofisimize uğrayarak teslim etmeniz durumunda, danışmanlarımız evraklarınızı detaylı şekilde kontrol edecek, varsa eksik bilgi veya belge konusunda tarafınızı bilgilendirecektir. Başvuru dosyanızın hazırlanmasıyla birlikte, şahsen gelmenize gerek kalmadan vize başvurunuz yapılacaktır.

Vizenizin sonuçlanmasının ardından, pasaportunuz sizin adınıza teslim alınıp, kargo veya kurye yoluyla adresinize kadar teslim edilecektir. Somali vize konusunda merak ettiğiniz tüm konuları ofisimizi arayarak ya da e-posta yoluyla öğrenebilirsiniz.

Somali Vize Ücreti

Somali Turistik Vize – Somali Ticari Vize Ücreti

SüreGiriş SayısıSomali Vize Ücreti
30 günTek giriş160 €
90 günMulti giriş190 €

Somali Sarı Humma aşısı

Somali’e seyahat edecek kişilerin ülkeye girişten en az on gün önce sarı humma aşısı yaptırmaları ve uluslararası aşı kartına sahip olmaları gerekmektedir.

Bir yaş ve üzerindeki tüm yolcuların Sarıhumma aşısı olmaları zorunludur. Sınır kapılarında aşı kartını gösteremeyenlerin ülkeye girişlerine izin verilmemektedir.

Ziyaretçilerin ülkeye girişte Hepatit A, Hepatit B, tifon, çocuk felci aşılarını yaptırmanız; ülke genelinde sıtma tehlikesi bulunduğundan yanınıza sıtma ilaçları almanız önerilmektedir.

Somali (Somalice: SoomaaliyaArapçaالصومال), resmi olarak Somali Federal Cumhuriyeti (SomaliceJamhuuriyadda Federaalka SoomaaliyaArapça: جمهورية الصومال الفيدرالية Jumhūriyyat aṣ-Ṣūmāl al-fidraliyyah) ve komünist yönetimde önceki bilinen adıyla Somali Demokratik Cumhuriyeti olarak anılan, Doğu Afrika‘da Afrika Boynuzu denilen coğrafi bölgede bulunan bir ülkedir.[1] 1991’de Somali İç Savaşı‘nın başlamasından beri devletin çoğu bölgesinde merkezi bir hükûmet kontrolü yoktur. Uluslararası olarak tanınmış Federal Geçiş Hükümeti, ülkenin sadece küçük bir parçasını yönetmektedir.[2][3][4][5][6][7][8][9]

Somali Afrika’nın en doğu ucunda yer alıp, Kuzeybatıda Cibuti, güneybatıda Kenya, kuzeyde Aden Körfezi ve Yemen, doğuda Hint Okyanusu, batıda Etiyopya ile çevrilidir. Kıtadaki en uzun sahil şeridine sahiptir[10] ve arazisi temel olarak platolar, düzlükler ve yaylalardan oluşur.[1] Periyodik muson rüzgarları ve düzensiz yağışla yıl boyu kurak iklime sahiptir.[11]

Antik Çağ’da, Somali önemli bir ticaret bölgesiydi[12][13] ve birçok bilgine göre[14][15] efsanevi antik Punt Krallığı‘nın en muhtemel yerleşkeleri arasındadır.[16][17] Orta Çağ boyunca, pek çok güçlü Somali imparatorlukları bölgesel ticareti hakimiyeti altına almıştır bunlardan bazıları; Ajura İmparatorluğuAdal Sultanlığı, Warsangali Sultanlığı ve Gobroon Hanedanı. On dokuzuncu yüzyılın sonlarında İngilizler ve İtalyanlar sahil bölgelerinde kontrolü kazandı ve Britanya Somalisi ve İtalyan Somalisi kuruldu.[18] Muhammed Abdullah Hassan tarafından kurulan Derviş DevletiBritanya İmparatorluğu‘nu sahil kesimlerine kadar dört kez püskürtmüşsede[19] 1920 yılında Britanya hava gücüne yenilmişlerdir.[20] İtalya 1927 yılında kendisine bağlı olan tüm bölgeler üzerinde tam bir hakimiyet sağladı. İtalya’nın bu işgali 1941 yılında bölgenin İngiliz askeri yönetimi altına girmesine kadar sürdü. 1960 yılında kuzey ve güneyi kapsayan bağımsız Somali Cumhuriyeti kuruldu.[21] Mohamed Siad Barre 1969 yılında iktidarı ele geçirdi ve Somali Demokratik Cumhuriyeti’ni kurdu. 1991 yılında Somali İç Savaşı patlak verdi ve Barre hükûmeti düştü.

Somali’de ağırlıklı olarak hayvancılık, havale / para transfer şirketleri ve telekomünikasyona dayalı bir kayıt dışı ekonomi oluşmasına sebep olmuştur.[1][22]

Ekonomi durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kadim dünyanın en önemli ticaret merkezlerinden olan Somali, tarihi ipek yolu Afrika kolundan (Somali)’den geçiyordu. Önemli altın ve petrol rezervlerine sahip bir ülkedir. Hint Okyanusuna sıfır olan Somali ekonomisinin aşağı yukarı %65’i hayvancılık ve çiftçiliğe dayanır. Deve, koyun, keçi, ve sığır yetiştirilir. Ülke arazisinin %15’i ekime müsaittir. Nehirler boyunca uzanan topraklar oldukça verimlidir. Başlıca tarım mahsulleri mısır, darı, susam, fasulye, pamuk, şekerpancarı, süpürgedarısı ve muzdur.

Ülkede çıkarılabilen başlıca mineraller; deniz tuzu, kireçtaşı, kumtaşı, kil, lületaşı, alçıtaşı, demir, kalay boksit, titanyum ve uranyumdur.

Ülkenin para birimi Somali Şilinidir(SOS). Daha çok İtalya, İngiltere ve Almanya’dan makine, kimyevi maddeler, ve diğer tüketim maddeleri alır. Dışarıya muz, deri, boynuz, pamuk, balık, mısır, çekirdek içi, ve et satar. İhracatını daha çok Suudi Arabistan ve İtalya’ya yapar.

Tarih öncesi dönem[değiştir | kaynağı değiştir]

Antik kaya sanatında bir deve resmi.

Somali Paleolitik dönemden beri yerleşim alanı olmuştur. Ülkenin kuzey kesiminde bulunan mağara resimleri MÖ 9000 yılına ait olduğu belirlenmiştir.[23] Bunlardan en ünlüsü, Afrika kıtasının bilinen en eski kaya sanatı içeren Laas Geel kompleksi. Çözülmemiş yazıtlar aynı zamanda her bir mağara resimlerinde altında tespit edilmiştir.[24]

Afrika Boynuzu‘nda bulunan mezarlıklar Somali’de 4. binyıl kadar önce cenaze geleneklerinin bulunduğuna kanıt olarak gösterilmiştir.[25] 1909 yılında Somoli’nin kuzeyin bölgesindeki Jalelo arkeolojik kazı alınında bulunan taş aletler “paleolitik dönemdeki doğu ve batı arasındaki evrensel bağlantıya en önemli kanıt” niteliğindedir.[26]

Antik ve klasik çağ[değiştir | kaynağı değiştir]

Antik piramidal yapılar, mezarlar, harabeye dönmüş şehirlerdeki eski taş duvarlar bir zamanlar Somali yarımadasında yaşamış eski kadim bir uygarlığın kanıtlarını sunmaktadır.[27] Gerçekleştirilen arkeolojik kazılar ve yanpılan araştırmalar sonucu bu kadim uygarlığın kullandığı yazı sistemi hala çözülememiştir[28] ayrıca milattan önce 2000’lerde Eski Mısır ve Miken Uygarlığı ile yapmış olduğu ticaret ilişkileri antik Punt ülkesinin Somali bölgesinde yaşadığının destekleyici kanıtlarıdır.[29] Puntlulara göre “ticaret sadece bizim ürettiğimiz tütsü, abanoz ve kısa boynuzlu sığır değil aynı zamanda komşu bölgelere de altın, fildişi ve hayvan derileri içeren mallar olmalı”.[30] Deir El Bahari’deki tapınak kabartmalarına göre Punt Ülkesi o zamanlar Kral Parahu ve Kraliçe Ati tarafından idare edilmekteydi.[31]

Milattan önce 2000-3000 yılları arasında Eski Somalilerin evcilleştirdiği develer Eski Mısır ve Kuzey Afrika’ya yayıldı.[32] Klasik dönemde Mossylon, Opone, Malao, Mundus ve Somali Tabae şehir devletleri; Fenike, Mısır Ptolemaios, Yunanistan, Part Pers, Saba, Nabataea ve Roma İmparatorluğu‘nun tüccarları ile bağlantı kurarak bir ticaret ağı geliştirdi. Bu ticareti deniz yolu vasıtasıyla gerçekleştirdiler.

Yeraltı zenginlikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Somali, çoğu henüz el değmemiş halde uranyum, demir, kalay, bakır, jips, boksit ve doğal gaz yataklarına sahiptir. Arap Yarımadasına yakınlığı nedeniyle petrol açısından da zengin olduğu varsayılmaktadır. Bu araştırmalar doğrultusunda, kuzeydeki Puntland eyaletinde yaklaşık 5-10 milyar varillik petrol rezervi saptanması sonucu Somali Petrol Şirketi kurulmuştur.

Pathway in old Erigavo.

The Dahabshiil in Hargeisa.

Head details

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b c “Somalia”World FactbookCentral Intelligence Agency. 14 Mayıs 2009. 19 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mayıs 2009.
 2. ^ Bronwyn E. Bruton. Somalia: A New Approach. Volume 52 of Council Special Report. Council on Foreign Relations, 2010
 3. ^ David Blair. “Somalia: Analysis of a failed state” The Telegraph. 18 November2008
 4. ^ 2010 Failed States Index[ölü/kırık bağlantı].” Foreign Policy.
 5. ^ Fareed Zakaria. “The failed-state conundrum” The Washington Post. July 19, 2010.
 6. ^ Jon Lee Anderson. “The Most Failed State.” The New Yorker. December 14, 2009
 7. ^ Human Development Report 2010 – Data Tables. United Nations.
 8. ^ Somali violence uproots 80,000 civilians in January alone, reports UN agency” UN News Centre. 2 February 2010
 9. ^ “Piracy is just one of the many hazards in Somalia, which tops this year’s list of the world’s most dangerous countries.” Zack O’Malley Greenburg. “World’s Most Dangerous Countries.” Forbes. 03.04.09
 10. ^ International Traffic Network, The world trade in sharks: a compendium of Traffic’s regional studies, (Traffic International: 1996), p.25.
 11. ^ “Somalia – Climate”. countrystudies.us. 14 Mayıs 2009.
 12. ^ John Kenrick, Phoenicia, (B. Fellowes: 1855), p.199.
 13. ^ Jeanne Rose, John Hulburd, The aromatherapy book: applications & inhalations, (North Atlantic Books: 1992), p.94.
 14. ^ Charnan, Simon (1990). Explorers of the Ancient World. Childrens Press. s. 26. ISBN 0516030531. Erişim tarihi: 7 Ağustos 2011.
 15. ^ The Mariner’s Mirror. Cilt 66-71. 1984. s. 261 http://books.google.ca/books?id=hjJVAAAAYAAJ. Yazar |ad1=eksik |soyadı1= (yardım); Eksik ya da boş |başlık= (yardım)|accessdate=2011-08-07
 16. ^ Christine El Mahdy, Egypt : 3000 Years of Civilization Brought to Life, (Raincoast Books: 2005), p.297.
 17. ^ Stefan Goodwin, Africa’s legacies of urbanization: unfolding saga of a continent, (Lexington Books: 2006), p.48.
 18. ^ Mariam Arif Gassem, Somalia: clan vs. nation, (s.n.: 2002), p.4
 19. ^ Kevin Shillington, Encyclopedia of African history‎, (CRC Press: 2005), p.1406.
 20. ^ Samatar, Said Sheikh (1982). Oral Poetry and Somali Nationalism. Cambridge University Press. s. 131 & 135. ISBN 0521238331.
 21. ^ Greystone Press Staff, The Illustrated Library of The World and Its Peoples: Africa, North and East, (Greystone Press: 1967), p.338.
 22. ^ “Central Bank of Somalia – Economy and Finance”. Somalbanca.org. 24 Ocak 2009 tarihinde kaynağındanarşivlendi. Erişim tarihi: 30 Aralık 2010.
 23. ^ pg 9 – Becoming Somaliland By Mark Bradbury
 24. ^ Susan M. Hassig, Zawiah Abdul Latif, Somalia, (Marshall Cavendish: 2007), p.22
 25. ^ pg 40 – Early Holocene Mortuary Practices and Hunter-Gatherer Adaptations in Southern Somalia, by Steven A. Brandt World Archaeology © 1988
 26. ^ H.W. Seton-Karr (1909). “Prehistoric Implements From Somaliland”9 (106). Man. ss. 182–183. Erişim tarihi: 30 Ocak 2011.
 27. ^ The Missionary review of the world‎, Volume 23, (Funk & Wagnalls: 1900), p.132.
 28. ^ Royal Geographical Society (Great Britain), Proceedings of the Royal Geographical Society of London, Volume 22, “Mr. J. M. Hildebrandt on his Travels in East Africa”, (Edward Stanford: 1878), p. 447.
 29. ^ Neville Chittick, An Archaeological Reconnaissance of the Horn: The British-Somali Expedition 1975, p. 133.
 30. ^ Joyce A. Tyldesley, Hatchepsut: the female pharaoh, (Penguin: 1998), p. 147.
 31. ^ Bill Manley, The Penguin historical atlas of ancient Egypt, (Penguin: 1996), p. 59.
Somali
Jamhuuriyadda Federaalka Soomaaliya
جمهورية الصومال الفيدرالية

Somali Federal Cumhuriyeti
Millî marşSomaliceQolobaa Calankeed
(Her Ulusun Kendi Bayrağı Vardır)

MENÜ
0:00
Somali haritadaki konumu
Başkent

ve en büyük şehir
Mogadişu
Resmî dillerSomaliceArapça
Tanınan bölgesel dillerSomalice, Arapça
Etnik gruplar

Somalili (%85), Benadi, Bantus ve Somalili olmayan (%15)
HükûmetFederal parlamenter cumhuriyet
Muhammed Abdullah Muhammed
Hasan Ali Kayre
Tarihçe
• Tarih
1 Temmuz 1960
Yüzölçümü
• Toplam
637.657 km2 (246.201 sq mi) (44.)
• Su (%)
1.6
• Yoğunluk
1.612/km2 (4.175,1/sq mi) (199.)
GSYİH (SAGP)2010 tahminî
• Toplam
5.896 milyar$ (160.)
• Kişi başına
600$ (224)
Para birimiSomali şilini (SOS)
Zaman dilimiUTC+3 (DAZD)
Trafik akışısağ
Telefon kodu+252
İnternet alan adı.so